LV RU
Jautājumi? Vienkārši piezvani! +371 67-211-124 Kur iegādāties?
dec
27
Jauna pieeja osteoartrīta ārstēšanā

Traumatalogs-ortopēds

Laikus neārstēts osteoartrīts – tas ir ceļš uz invaliditāti vai locītavu endoprotezēšanas operācijām. Traumatalogs-ortopēds, artrosko­pis­kās ķirur­ģijas speciālists dakteris Arnolds Skirmanis atklāj, kā modernas zāles var palīdzēt saglabāt locītavas.

Osteoartrīts ir viena no biežāk sastopamajām locītavu slimībām, slimību līderis reimato­loģijā. Sinonīmi – deformējošā artroze, osteo­artro­­ze. Slimības sākumstadijā iekaisuma procesi skar skrimšļa kārtu, ar kuru ir izklātas locītavas, tad bojā to un pat noārda. Nu jau gadu Latvijā pieejamas zāles Piascledine, kas atjauno un stiprina locītavas skrimšļa izklājumu.

Piezogas nemanāmi

Patieso osteoartrīta izplatību grūti noteikt, jo tā sākumstadijā ir nemanāma. Daudzi pacienti, kam rentgens liecina par osteoartrozes pirmajām stadijām, vēl nejūt ne sāpes, ne locītavu krakšķēšanu, gurkstēšanu. Ja nav sūdzību, ģimenes ārsts nenozīmē pašu vienkāršāko -rentgena izmeklējumu – un nenosūta pie speciālista – reimatologa vai ortopēda, kas skrimšļa stāvokli nozīmētu izpētīt ar magnētiskās rezonanses aparātu. Dakteris Skirmanis uzskata, ka ar pašām pirmajām novecošanās pazīmēm apmēram 30 gadu vecumā sākas arī pirmās ārēji grūti pamanāmās osteoartrīta pazīmes. Statistika liecina, ka osteoartrīts skar 10% iedzīvotāju. Klasiskais osteoartrīts ir saistīts ar vecumu, taču ir daudz slimību ar skrimšļa bojāju­mu, kas sākas jaunībā. Locītavas pat bērnībā var bojāt dažādas izcelsmes artrīti un arī traumas. Pēc 70 gadu vecuma no tā cieš ap 90% sieviešu. Pēc 65 gadu vecuma trīs no četriem cilvēkiem ir osteoartrīta skarti.

Vispirms nepatīkamās pazīmes mēdz parādīties locītavās, uz kurām ir lielāka slodze – ceļos, gūžās. Latvijā, iespējams, ģenētisku iemeslu dēļ plašāk izplatīti ir gūžu osteoartrīti. Patiesībā šī slimība skar visas locītavas. Slimība attīstās nemanāmi, pakāpeniski samazinoties skrimšļa kārtas biezumam.

Veselīgs skrimslis ir ar gludu un cietu virsmu, bet iekaisuma rezultātā virsma paliek nelīdzena, bārkstaina, skrimslis sāk nodilt. Mazi skrimšļa gabaliņi peld locītavas šķidrumā, kairina locīta­vas somiņu, rada iekaisumu – sinovītu – un padara to nelīdzenu. Locītavas sprauga deformē­jas, un kauls beržas pret kaulu. Sāpes var parādīties jau pie nelielām skrimšļa izmaiņām. Locītavas krakšķ, gurkst kā sniegs, jo skrimslis vairs nav līdzens. "Jo ilgāk pacientam izdosies saglabāt biezāku skrimšļa kārtu, jo labāk," skaidro dakteris Skirmanis.

Palīdzi sev laikus!

Mūsdienās molekulārā līmenī ir izpētīti proce­si, kas notiek osteoartrīta slimnieku locītavās, un tas ļāvis mainīt pieeju šīs nepatīkamās kaites ārstēšanai. Diemžēl daudzos gadījumos joprojām pieeja ir simptomātiska – notiek cīņa ar sekām, nenovēršot cēloņus. Ļoti bieži pacienti griežas pie ārsta ļoti novēlo­ti – kad kustības jau sagādā sāpes, ir grūti paiet, smagākajos gadījumos cilvēks vairs nespēj sevi apkopt. Locītavas jau ir tik bojātas, ka tās jāaizvieto ar protēzēm. Pirmajā agrīnā­kajā stadijā slimība ir vieglāk ārstējama. Tas gan prasa pašdisciplīnu un gribasspēku koriģēt savus ikdienas paradumus, samazināt ķermeņa svaru, regulāri atvēlēt laiku locītavām draudzīgām kustībām un tādējādi apturēt skrimšļa bojājumus. Zāles Piascledine efektīvi apstādina slimības attīstību. Otrajā stadijā, kad skrimšļa kārta ir jau ievēro­jami bojāta un parādījušās sāpes, bez zālēm vairs neiztikt. Ilgus gadus šo kaiti ārstēja ar nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem (NPL). Tā bija cīņa ar sekām – NPL mazina iekaisumu un atsāpina, bet nav efektīvas slimības cēloņu novēršanā. Pēdējos gadus ārstu rīcībā ir jauni ieroči – procesu modulē­jošas zāles, piemēram, Piascledine, un hialuronskābes injekcijas, kas pavērš skrimšļa noārdīšanos pretējā virzienā. Hialuronskābes preparāti arī ir atšķirīgi, pastāv skrimšļa struktūru modificējošie ar pretiekaisuma iedarbību, kā arī preparāti ar augstāku molekul-masu, kas strādā kā iesmērējošās vielas locītavā.

Trešā un ceturtā stadijā locītava ir tiktāl bojāta, ka palīdzību jau sniedz traumatologi-ortopēdi. Šīs stadijas raksturo stipras sāpes, pret kurām pierastie atsāpinošie medikamenti ir bezspēcī­gi, parādās arī kustību ierobežojumi, deformācija. Kad pretsāpju zāles vairs nepalīdz, pacientam nozīmē blokādes, fizioter­apiju. Pēc tam risinājums ir locītavu protezēšanas operācijas. Tās ir nopietnas, liela apjoma ķirurģiskas iejaukšanās, kas mēdz padarīt sarežģītākas citas pacienta kaites, stāsta dakteris Skirmanis.

"Pilnībā osteoartrītu izārstēt nevar, bet, pareizā laikā un ar pareizām metodēm sākot ārstēšanu, mēs varam to "iesaldēt"," uzskata dakteris Skirmanis. Lai neparādītos deformācijas, lai pacients nepiedzīvotu tās locītavu sāpes, kas vairs nepadodas atsāpināšanai ar zālēm. Turklāt, nesaprātīgos daudzumos lietojot NPL, var rasties ļoti smagas, nepatīkamas blaknes. Protams, otrajā slimības stadijā bez atsāpinošiem medikamentiem būs grūti, pat neiespējami iztikt, taču jāārstējas kompleksi – arī jaunās zāles, kas novērš osteoartrītu saknē, un jāveic vēl citi nemedikamentozi pasākumi. Piascledine jālieto vismaz trīs mēnešus, bet labāk sešus mēnešus gadā pēc ārsta speciālista ieteiktas shēmas. Lai gan Piascledine ir bezrecepšu medika­ments un drošs, tomēr vislabāk ārstēšanos ar to veikt ārsta reimatologa vai traumatologa-or-topēda uzraudzībā. "Šo zāļu iedarbīgumu pacients pats nespēj noteikt, un vislabākos rezultātus, "iesaldējot" osteoartrīta attīstību, tas dod pirmajā stadijā," skaidro dakteris. "Pacientam jābūt informētam par savu slimību. Mums jebkurā gadījumā ir daudz pasākumu, ko varam veikt. Jāzina, kas ar mums notiek, cik ātri notiek, ar ko tas draud, kā varam sev palīdzēt. Galvenā ir motivācija un atbildība par savu veselību, sapratne, ko pacients savā labā var darīt bez zālēm," atgādina dakteris.

Ārstēt saknē

Mūsdienās ir atšifrēti molekulārie mehānismi, kā attīstās osteoartrīts. Mūsu organismā vienmēr savstarpēji dinamiski spēlējas divi pretēji procesi – atjaunošanās un noārdīšanās jeb, zinātniskā valodā runājot, anaboliskie un kataboliskie procesi. Tieši tāpat notiek arī locītavās, un pirmais, kas tam pakļauts, ir skrimslis. Ir sarežģīti bioķīmiski mehānismi, kas rosina skrimsli augt un atjaunoties, un ir pretējie – tie, kas veicina noārdīšanos. Būtiski, ja varam ietekmēt šo saspēli – veicināt locītavu skrimšļa atjaunošanos un bremzēt noārdīšanos. Ir arī zāles – Piascledine, kas tieši saknē mazina problēmu vai, kā saka ārsti, iedarbojas patoģenētiski.

Ar šīm zālēm tiek veicināti dabiskie skrimšļa pašatjaunošanās procesi. PIASCLE­DINE bloķē tās vielas, kas izraisa skrimšļa noārdīšanās procesu, neļauj skrimslim sabrukt, saudzē un stabilizē to.

"Piascledine ir zāles nākotnei, kas attālina osteoartrīta izpausmes un, laikus lietotas, ļaus saglabāt jauneklīgi veselas locītavas ilgus gadus," par jaunajām iespējām priecājas dakteris.

Jaunais preparāts ir dabisks – ražots no sojas eļļas un avokado ekstraktiem. Tomēr tās ir zāles, nevis uztura bagātinātājs, uzsver dakteris Skirmanis. Tas nozīmē, ka ir veikti neskaitāmi zinātniskie un klīniskie pētījumi, kas pierāda šī preparāta efektivitāti un drošī­bu.

Publicēts žurnālā "Ko ārsti tev nestāsta" Maijs 2013 Nr.1

Pētījumi un publikācijas:
Kolēģu pieredze
Ārstu viedokļi:

Traumatalogs-ortopēds

SIA “Veselības Centrs 4”, ārsts neirosonologs
E.S.S. ārsts, inernists, reimatologs

Pieraksties jaunumu saņemšanai:
Atstāj savu e-pastu, lai saņemtu informāciju
par jauniem produktiem un akcijām no Livorno Pharma!
Produkti Medikamenti Raksti Video Pētījumi un publikacijas Kontakti
^
Uzdot jautājumu
Aizvērt formu
Jūsu vārds
E-pasts
Tālrunis
Ziņa