Dzelzs trūkums organismā – TecnoFER Plus
Ginekoloģe Dr.Alise Vigule stāsta par dzelzs trūkumu organismā un grūtniecības laikā. Dzelzs preparātu veidi. Jaunās māmiņas pieredzes stāsts ar jaunākās paaudzes dzelzs
Lasīt tālākIzdalījumi un nepatīkams intīmais aromāts traucē ikdienu un seksuālo dzīvi?
TĒMA: Bakteriālā vaginoze, Sievietes veselība
Nepiemērota higiēna, stress, seksuālās attiecības, menstruācijas, kontracepcija, smēķēšana un citi faktori izjauc maksts pH līdzsvaru.
Paaugstinoties maksts pH, savairojas patogēnie mikroorganismi, samazinās un izzūd tik būtisko “labo” laktobaktēriju skaits, kas nodrošina skābu maksts vidi un cīnās ar mikroorganismiem, parādās pastiprināti izdalījumi ar nepatīkamu smaku (bakteriālā vaginoze), kas apdraud gaidāmā bērniņa veselību un grūtniecības norisi. Izmainīta maksts mikroflora var izraisīt priekšlaicīgu dzemdību risku un ietekmēt jaundzimušā apgares skalas rādītājus. ¹ ²
Lasīt tālākDzelzs nepieciešamība pēcdzemdību periodā
TĒMA: Anēmija, Dzelzs trūkums
Grūtniecības laikā vairums topošo māmiņu pret sevi izturas ļoti rūpīgi, ar lielu atbildības sajūtu, bet pēc mazuļa dzimšanas uzmanību sāk veltīt tikai un vienīgi mazulim.
Lai gan – par sevi arī ir jāpadomā, īpaši jau par savu veselību. Pēcdzemdību procesā tas jādara obligāti!
Lasīt tālāk
Viss par dzelzs nozīmi bērna organismā!
TĒMA: Anēmija, Bakteriālā vaginoze, Dzelzs trūkums
Dzelzs trūkums arī šodien ir lielākā sabiedrības veselības problēma, kas skar 2,5 miljardus (30%) cilvēku visā pasaulē.
Pavasarī jau mums lielajiem ir grūti tik galā ar ziemas atstāto nogurumu un pelēcīgo izskatu, kur nu vēl bērniem, kuri bieži vien nespēj paskaidrot, kāpēc jūtas noguruši, kāpēc izvairās no veselīga ēdiena un kāds ir iemesls sliktajam garastāvoklim un nemieram! Tad nu mēs – mammas ķeramies pie šo problēmu iemeslu meklējumiem un risinājumiem. Bieži neaizdomājamies līdz tam, ka tas viss var būt vienkārši dzelzs trūkums organismā! Par dzelzs nozimi dzirdēts daudz, bet vai pietiekami, lai saprastu, ka tieši šis varētu būt tik daudzu problēmu cēlonis?
Konsultē Dr. Vita Vītola, pediatre.
- par to, kas ir anēmija, un kā tā rodas
- par to, vai vienmēr bērna sliktā apetīte var liecināt par dzelzs trūkumu viņa organismā
- par to, kā novērst dzelzs deficītu
- par to, kāpēc dzelzs ir svarīga un nepieciešama ikviena lielā un mazā cilvēka organismā
Ankilozējošā spondilīta un citu spondiloartrītu vizuālā diagnostika

«Raksta mērķis ir īpaši uzrunāt radioloģijas speciālistus, no kuru slēdziena ir atkarīga savlaicīga diagnostika un pacienta tālākais liktenis.» Evija Stumbra
Novēlota diagnozes precizēšana ir galvenā problēma, kas kavē veiksmīgu ankilozējošā spondilīta terapiju. Nereti laiks no slimības sākuma līdz diagnozes brīdim sasniedz 7–8 gadus, kas ne vien paildzina pacientu ciešanas, bet arī apgrūtina remisijas sasniegšanu, autoimūnā procesa kontroli.
Kas ir AS?
Ankilozējošais spondilīts ir hroniska iekaisīga autoimūna slimība, kas pārsvarā skar aksiālo skeleta daļu un ar grūtībām padodas terapijai.
Ko darīt?
Pēdējos gados ir ieviesta terapija ar bioloģiskajiem medikamentiem, pamatā TNF alfa inhibitoriem, kas uzlabo pacienta klīnisko stāvokli un slimības gaitu.
Lasīt tālākKardiovaskulārā riska novērtējums reimatoīdā artrīta pacientiem

Reimatoīdais artrīts (RA) ir hroniska sistēmiska iekaisīga slimība, kas ir saistīta ar palielinātu kardiovaskulāru mortalitāti. (1,2) SMR (standartizētais mirstības koeficients) ir palielināts divkārt pacientiem ar RA.
Kopsummā reimatoīdais artrīts palielina par 50% kardiovaskulārās mortalitātes risku. (3) Šo palielināto risku saista ar išēmiskās sirds slimības un cerebrovaskulāro notikumu (CVN) izraisītu mortalitāti, kuru novēro reimatoīdā artrīta pacientiem.
Ir zināms, ka absolūtais kardiovaskulārais letalitātes risks ir palielināts vecāka gada gājuma vīriešu dzimuma pacientiem ar RA, kamēr relatīvais risks ir palielināts jaunām sievietēm, kuras slimo ar RA. (109,110) Kardiovaskulārā morbiditāte RA pacientiem ir palielināta tikpat lielā mērā kā pacientiem ar cukura diabētu. (111) Tradicionālie riska faktori tikai daļēji izskaidro palielināto kardiovaskulāro risku, galveno lomu atvēlot iekaisuma procesam, kas veicina ateroģenēzi visās tās stadijās, kā arī veicina jau esošos kardiovaskulāros riska faktorus. (28-31) Turklāt ir pierādījumi, ka hroniska iekaisuma marķieri korelē ar kardiovaskulāro mortalitāti un morbiditāti pacientiem ar RA. (31-35) Pat reimatoīdā artrīta remisijas fāzē ir izmainīts citokīnu un to regulatoro komponentu daudzums, kuri turpina veicināt vaskulāras dabas procesus. (104) Reimatoīdā artrīta gadījumā ir palielināta prevalence visām ateroģenēzes stadijām, sākot ar endotēlija disfunkciju līdz sabiezinātai intima media un aterosklerotiskām plātnītnēm karotīdās artērijās, fatāliem un ne fatāliem miokarda infarktiem un insultiem. (103-108)
Lasīt tālākSāpes locītavās

Cilvēka dzīve ir skaista, taču diemžēl neatņemama vieta tajā mēdz būt arī tādam biopsihosociālam fenomenam kā sāpes.
Turklāt ar gadiem sāpju iemesli tikai pavairojas, un mūža pilnbriedā sāpes nereti kļūst par bieži ieklīstošu, bet reizēm arī pastāvīgu nelūgtu ciemiņu, kas par savu klātbūtni atgādina ik uz soļa. Kā jau nopratāt, šoreiz gribam Jums pastāstīt par sāpēm locītavās. Ar tām nebūt nav ne jāsadzīvo, ne jāsamierinās, ne – kur nu vēl! – tās jāiemīl. Šādas sāpes nedrīkst ignorēt vai pieņemt par pašsaprotamu ikdienas pavadoni.
Sāpes ir jāiepazīst un jāizzina to iemesli. Pavirši pieejot sāpju izcelsmei, mēs nodarām pāri sev un savam organismam. Jārēķinās ar to, ka sāpes saasina jau esošo hronisko blakusslimību gaitu, kā arī veicina akūtu kardiovaskulāro notikumu risku un pasliktina dzīves kvalitāti.
Lasīt tālākKādēļ ultrasonogrāfija ir zelta standarts locītavu sāpju diagnostikā?

USG (ultrasonogrāfija) pie muskuloskeletālām slimībām ir sensitīva, ātra, neinvazīva un salīdzinoši lēta izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību savlaicīgi var atklāt sāpju rašanās iemeslus, diferencēt virkni patoloģiju, kuras klīniski ir līdzīgas, bet patoģenētiski atšķiras, piemēram, dziļo vēnu tromboze un Beikera cistas ruptūra.
Savlaicīgi atklājot pamatproblēmu ir iespējams aizkavēt locītavas destrukciju, kas ir neatgriezenisks process.
Eiropas un vadošās ASV klīniku reimatologu darbs nav iespējams bez ultrasonogrāfijas diagnostikas, arī VC-4 ar straujiem soļiem ir ieviesis Premium klases tehnoloģijas (MRi, cT, USG), sekojot Eiropas prestižāko klīniku tendencēm, apvienojot seno Eiropas valstu reimatologu tradīcijas un ASV zinātniskos sasniegumus, lai kopīgiem spēkiem radītu labāko no piedāvājumiem locītavu sāpju risinājumā.
Lasīt tālākONLINE TV intervija ar ārsti Dr.Lindu Grīnbergu par dzelzs nozīmi organismā
TĒMA: Anēmija, Dzelzs trūkums, Sievietes veselība
Dzelzs sievietes skaistumam un veselībai
Uzturs ir visa pamats, un uzturā bez dažādiem vitamīniem un minerālvielām neiztikt.
Viens no būtiskākajiem rādītājiem tieši sievietēm, ir dzelzs līmenis organismā. To analīzēs parasti var noteikt pēc hemoglobīna līmeņa. Ja tas ir pazemināts, tad bieži vien tiek nozīmētas vēl papildus analīzes, piemēram, ferritīns, kas uzrāda sievietes organisma dzelzs rezerves. Vēlies uzzināt vairāk?
Skaties video un noskaidro:
- Kāpēc cilvēkam ir nepieciešams dzelzs?
- Cik daudz dzelzs organismam dienā nepieciešams? Grūtniecei? Sievietei pēc dzemdībām?
- Kuros produktos ir visvairāk dzelzs?
- Kāpēc ir jālieto dzelzi saturoši uztura bagātinātāji?
- Kā tie ietekmē sievietes skaistumu?
- Vai ir iespējams uzņemt organismā pārāk daudz dzelzs? Un kādi simptomi?
- Kādi simptomi, kas var norādīt uz dzelzs trūkumu organismā?
- Kā izvēlēties sev piemērotāko dzelzs preperātu?
- Ar ko TecnoFer atšķiras no citiem preperātiem?
Skrimslis ar gadiem labāks nekļūst
TĒMA: Locītavu sāpes, Osteoartrīts
Būdami jauni, reti aizdomājamies par to, ka mūsu ķermenis un veselība ir resurss, kas nebūt nav mūžīgs. Laimīgu vecumdienu noslēpums ir savlaicīgas rūpes par sava ķermeņa resursu uzkrāšanu un pasargāšanu, ko dēvē arī par veselīgu dzīvesveidu.
Osteoartrīts ir pamatu pamats visām locītavu vainām, kas izpaužas kā locītavas virsmas izmaiņas. Locītavas virsma deformējas – kļūst grumbuļaina, negluda. Uz tās parādās dažādi kompensatori izaugumi jeb osteofīti, locītava uztūkst, tās kustību iespējas tiek ierobežotas, un locītavā izdalās lielāks šķidruma daudzums.
Romāns Prozorovičs
Lasīt tālāk